
Czym jest ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank?
Ubezpieczenie mieszkania lub domu w związku z zaciągnięciem kredytu na ich zakup czy budowę, jest obowiązkowe. Co więcej, chociaż ubezpieczenie opłacać musimy sami, to konieczna jest […]
Sytuacja epidemiologiczna w Polsce ulega cały czas przemianom. Niektórzy w wyniku komplikacji związanych z kwarantanną utracili swoje źródło dochodu. Niestety wielu Polaków posiada swoje zobowiązania finansowe w bankach.
W świetle utraty dochodu i trudności z podjęciem nowej pracy osoby muszące spłatać raty kredytu znalazły się w szczególnie niekorzystnej sytuacji. Warto mieć na uwadze, że w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa banki wprowadzają urlopy kredytowe, czy też wakacje kredytowe, na nowych zasadach, z których można skorzystać w razie konieczności.
Wakacje kredytowe to usługa bankowa polegająca na zawieszeniu raty kredytowej na pewien określony czas. O wakacje kredytowe mogą ubiegać się przede wszystkim osoby, które zawsze terminowo spłacały raty kredytu. Nie oznacza to, że dana rata w harmonogramie „przepada”, że zostaje umorzona całkowicie i nie trzeba będzie jej spłacać, ale jedynie, że jej spłata zostanie oddalona w czasie. W praktyce oznacza to więc także, że okres spłaty całego kredytu nieco się wydłuży. Warto mieć także na uwadze, że nie zawsze w ramach wakacji kredytowych zawieszeniu ulega całość raty. Częściej ulga polega na tym, że zawieszenie dotyczy jedynie części kapitałowej lub odsetkowej raty.
Wakacje kredytowe to nie żaden nowy wynalazek. Instytucja ta działała jeszcze przed wybuchnięciem epidemii koronawirusa. Jednak w obliczu nowych okoliczności postarano się, aby wprowadzić konieczne uproszczenia w procesie ubiegania się o wakacje kredytowe, a także rozszerzono standardowy zakres ulgi kredytowej. W praktyce oznacza to, że:
W wyniku przyznania wakacji kredytowych zawieszeniu na okres od 3 do 6 miesięcy może w dalszym ciągu ulec całość raty lub jedynie jej część – odsetkowa lub kapitałowa.
Wakacje kredytowe można uzyskać przede wszystkim w ramach kredytów gotówkowych, kredytów hipotecznych, kredytów firmowych, a nawet kredytów konsolidacyjnych. W pierwszej kolejności ulgi będą udzielane osobom, które znalazły się w złej sytuacji finansowej z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej.
Pomimo iż w idealnym świecie wakacje kredytowe powinny być darmowe i nie nieść za sobą żadnych konsekwencji, niestety często rzeczywistość wygląda inaczej. Dlatego warto rozważyć alternatywy dla wakacji kredytowych.
Istnieje na przykład instytucja o nazwie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. W ramach owego funduszu można otrzymać nieoprocentowaną miesięczną pożyczkę w wysokości do dwóch tysięcy złotych. Ta comiesięczna pożyczka może odnawiać się nawet przez okres dwóch lat. Jest to pożyczka celowa, która musi zostać wykorzystana na spłatę rat kredytu.
Ambulatorium kredytowe również może pomóc w spłacie rat innych zobowiązań. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej.