
Czym jest ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank?
Ubezpieczenie mieszkania lub domu w związku z zaciągnięciem kredytu na ich zakup czy budowę, jest obowiązkowe. Co więcej, chociaż ubezpieczenie opłacać musimy sami, to konieczna jest […]
Nadchodzi taki czas w życiu człowieka, że pragnie się mieć własny kąt. Wówczas pojawiają się myśli o kupnie domu lub mieszkania, jednak – co tu ukrywać – większości ludzi na taki zakup nie stać.
Rozsądnym wyjściem wydaje się kredyt hipoteczny i padają wtedy pytania: „jakie są warunki otrzymania kredytu hipotecznego?”, „ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?”.
Warunki otrzymania kredytu hipotecznego nie są zbytnio wygórowane. Instytucje bankowe przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu sprawdzają zdolność kredytową i historię kredytową wnioskodawcy. Konieczne jest również posiadanie wkładu własnego na poziomie przynajmniej 20%.
W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się osoby, które mają negatywny lub zerowy scoring kredytowy, czyli w oczach banku są osobami niewiarygodnymi, jednak i dla nich istnieje możliwość uzyskania kredytu hipotecznego. Problem większości wnioskodawców pojawia się, gdy stosunek ich miesięcznego wynagrodzenia do miesięcznych wydatków jest zbyt wysoki i/lub w grę wchodzą inne zobowiązania zaciągnięte w instytucjach bankowych oraz pozabankowych. Ale tak właściwie to ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?
Okazuje się, że kredyt na mieszkanie można dostać nawet wówczas, gdy zarabia się jedynie 2 tysiące złotych miesięcznie na rękę. Oczywiście wysokość zarobków aktywnie wpływa na to, jak wysoki kredyt hipoteczny można uzyskać oraz na warunki kredytu hipotecznego. Według ogólnodostępnych informacji przy minimalnych zarobkach rzędu 2 tysięcy złotych netto można uzyskać już kredyt hipoteczny na 160 tysięcy złotych, co stanowi niemałą kwotę (oczywiście w zależności od tego, w jakim mieście chciałoby się kupić mieszkanie).
Aby uzyskać kredyt hipoteczny o wyżej wskazanej wysokości, należy dysponować co najmniej 32 tysiącami wkładu własnego (20% całości). Swoją drogę do uzyskania kredytu hipotecznego należy więc zacząć od oszczędzania.
W międzyczasie powinno zadbać się o uzyskanie pozytywnego scoringu. Swój scoring można sprawdzić poprzez wykupienie dostępu do BIK Pass. Jeśli ma się scoring na poziomie zerowym, w jego podniesieniu może pomóc na przykład korzystanie z karty kredytowej i regularne spłacanie jej na czas. Natomiast przy scoringu negatywnym niezbędne może okazać się spłacenie poprzednich zaległości, jednak to wymaga dużo czasu i wysiłku.
Kredyt hipoteczny można uzyskać nawet wówczas, gdy ma się negatywny scoring. Ambulatorium Kredytowe pomaga w uzyskaniu takiego trudnego kredytu. Nadal konieczne jest posiadanie wkładu własnego oraz udokumentowanie swoich zarobków, jednak historia kredytowa w dużej mierze pozostaje obojętna przy podejmowaniu decyzji kredytowej. Wynika to z tego, że w Ambulatorium Kredytowym ostateczną decyzję zawsze podejmuje człowiek, a nie algorytm komputerowy.