Najkorzystniejszy kredyt dla rolnika na zakup gospodarstwa i ziemi

>>
Najkorzystniejszy kredyt dla rolnika na zakup gospodarstwa i ziemi

Polska ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o rolnictwo. Dobre warunki glebowe, umiarkowane temperatury i pamięć pokoleniowa sprawiają, że sporo osób właśnie w rolnictwie upatruje swoje życiowe powołanie i źródło utrzymania. Taki biznes wymaga jednak inwestycji, a niekiedy też i pozyskania dodatkowych pieniędzy. Zawsze pod rozwagę pozostaje kredyt na zakup gospodarstwa rolnego albo ziemi rolnej. Jaki jest najkorzystniejszy kredyt dla rolnika?

Jaki kredyt na zakup gospodarstwa rolnego i ziemi rolnej?

Działające na rynku banki mogą potraktować rolnika na dwa sposoby. Zaproponować mu tradycyjny kredyt gotówkowy, bez specjalnego pytania o przeznaczenie. Albo zaoferować jeden ze swoich produktów finansowych skrojonych właśnie pod potrzeby rolnika. Mogą to być kredyty obrotowe, inwestycyjne, rewolwingowe. Oprócz tego rolnicy mogą też wybrać kredyty celowe – klęskowe, na zakup zwierząt hodowlanych, maszyn i nawozów. A jaką formę wybrać, gdy potrzebujemy kredyt na zakup gospodarstwa rolnego lub ziemi rolnej? Proponujemy przyjrzeć się kilku wariantom.

Gotówkowy kredyt dla rolnika

Jak wspomnieliśmy, taki kredyt można zaciągnąć na dowolny cel. Jego wysokość może wynosić od kilku do kilkuset tysięcy złotych. A okres kredytowania to w przypadku rolników 10 – 12 lat. Jednak, aby uzyskać taki kredyt na zakup ziemi rolnej lub gospodarstwa trzeba – jak zawsze – spełniać odpowiednie wymogi. Istotna jest oczywiście zdolność kredytowa oraz pozytywna historia w BIK.

Banki biorą pod uwagę dochód na podstawie faktur i pozyskanych dopłat. Oprócz tego prognozują przewidywane zyski rolnika z uprawy lub hodowli. Specyfika pracy rolnika powoduje, że takie dochody trudno jest precyzyjnie oszacować, a przecież od tego wiele zależy. W Ambulatorium Kredytowym zdajemy sobie z tego sprawę. Mamy specjalistów, którzy zajmą się tą sprawą i uzyskają korzystne warunki.

Ambulatorium Kredytowe i trudne sytuacje w przyznawaniu kredytu

Niski scoring, niskie punkty BIK są przesłanką do odrzucenia kredytu lub drogiej oferty bankowej. Jednak w  Ambulatorium Kredytowym nie takie przypadki były już rozpatrywane.  Wyżej wymienione elementy nie są brane pod uwagę w procesie przyznawania kredytu. Skontaktuj się z nami i sprawdź sam! Wystarczy, że posiadasz dobry wkład własny i nie będziesz prze-kredytowany.

Kredyt preferencyjny dla rolnika – dobry wybór?

Inną formą pozyskania środków na zakup ziemi lub gospodarstwa rolnego jest kredyt preferencyjny. Proponowany z myślą właśnie o tej branży. Czy to jest najkorzystniejszy kredyt dla rolnika? Przede wszystkim polega on na wsparciu pieniężnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uwzględnia on potrzeby rolnika – koszty kredytowania ograniczone są do minimum, okres kredytowania wydłużony jest do 15 lat. A także jest on zazwyczaj celowy. To częsty wybór, jeśli chodzi o kredyt na zakup ziemi rolnej i gospodarstwa. Rolnik wybrać może, czy spłacać będzie go w ratach miesięcznych, czy kwartalnych. Zabezpieczeniem może być weksel, kaucja pieniężna, depozyt bankowy lub inne ustalone z bankiem.

Najkorzystniejszy kredyt dla rolnika, czyli jaki?

Najkorzystniejszy kredyt dla rolnika to taki, który uwzględnia jego potrzeby. Kredyt preferencyjny jest tańszy i można go spłacać przez dłuższy czas. Jednak obarczony jest wymogiem celowości – konkretnych zakupów ziemi rolnej, nieruchomości rolnej, sprzętu. Wymogiem może być też wiek poniżej 40 lat albo realizacja konkretnych rządowych programów, np. Branżowego programu restrukturyzacji przetwórstwa ziemniaka na skrobię w Polsce. Gotówkowy kredyt na zakup gospodarstwa rolnego i ziemi nie pyta o przeznaczenie i może być modyfikowany.

Dla niektórych ciekawą opcją może być kredyt konsolidacyjny. Może przydać się, gdy oprócz zakupu nieruchomości rolnych mamy też inne zobowiązania. Jednak w tym wypadku bank zwraca większą uwagę na BIK i zdolność kredytową. W Ambulatorium Kredytowym wiemy, że każdy przypadek jest wyjątkowy. Doradzimy, który kredyt na zakup ziemi rolnej i gospodarstwa wybrać w oparciu o wszystkie te okoliczności.

Zobacz także

© Copyright Ambulatorium Kredytowe | MB Consulting

Nie odmawiaj sobie marzeń!

Z nami masz szansę otrzymać kredyt hipoteczny na atrakcyjnych warunkach!
Podczas krótkiej rozmowy ustalimy,
czy możemy Ci pomóc – bez opłat początkowych
i zbędnych formalności.
a hand with keys to a new house